گزیده ای از بیانات امام خامنه ای (س) در دیدار با جمعى از بانوان برگزیده کشور


امام خامنه ای (س) در دیدار با جمعى از بانوان برگزیده کشور در روز زن ، روز مادر

یکى از بزرگترین افتخارات نظام اسلامى است این است که در سایه‌ى نظام اسلامى این‌همه زن فرزانه و تحصیل‌کرده و خوش‌فکر و ممتاز از لحاظ فکرى و عملى در جامعه‌ى ما وجود دارند.

این همه همسران شهدا، همسران جانبازان، مادران شهیدان، بازماندگان برجسته‌ى کسانى که رفتند جانشان را در راه خدا دادند و اینها با اراده‌ى محکم، عزم راسخ و با صبر، هر انسانى را در مقابل خودشان خاشع و خاضع میکنند.

یکى از مسائل اصلى زن، مسئله‌ى خانه و خانواده است. مسئله‌ی اشتغال بانوان، جزو مسائل اصلى نیست. البتّه ما با اشتغال بانوان مخالف نیستیم؛ مادامى‌که با آن مسائل اصلى معارضه و تنافى پیدا نکند؛ اگر معارضه پیدا کرد، آن مقدّم است.

این را که زن نتواند همه‌ى مشاغلى را که مرد به عهده میگیرد به عهده بگیرد، نباید ننگ دانست یا نقص دانست؛ نخیر، آن چیزى بد است که متناسب با طبیعت الهى نباشد.

چرا باید کارى که مردانه است به زن داده بشود؟ من متأسّفم که گاهى خود خانمها، خود بانوان، روى این مسئله حسّاسیّت نشان میدهند که ما با مردها چه فرقى داریم؟

نگاه اسلام به زن و مرد، نگاه انسان است؛ در مسئله‌ى انسانیّت، سِیر مقامات معنوى، استعدادهاى فراوان فکرى و علمى هیچ تفاوتى نیست.

ببینید عوامل سَلب آرامش و سکینه‌ى روحى زن در خانواده چه چیزهایى است؟ دنبال این باشید که با قانون، با روشهاى تبلیغى، با روشها و شیوه‌هاى گوناگون، اینها را برطرف کنید.

زن در خانه مایه‌ى آرامش است؛ مایه‌ى آرامش مرد، و مایه‌ى آرامش فرزندان. اگر خود زن برخوردار از آرامش روانى و روحى نباشد، نمیتواند این آرامش را به خانواده بدهد.

زنى که مورد تحقیر و اهانت قرار بگیرد، مورد فشار کار قرار بگیرد، نمیتواند کدبانو و مدیر خانواده باشد؛ درحالیکه زن، مدیر خانواده است.

در مسأله زن دنباله‌روِ فکر رایج در دنیاى جهل و خرافه نباید بود؛ فکر اسلامى را باید پیدا کرد و دنبال آن باید رفت.

در جوامع به‌اصطلاح متمدّن امروز، ظلم به جامعه‌ى زنان اگر بیشتر از جوامع دیگر نباشد، قطعاً کمتر نیست.

اگر چنانچه کسى بخواهد مسئله‌ى زن را جداى از مسئله‌ى خانواده بحث بکند، دچار اختلال در فهم و در تشخیص علاج خواهد شد؛ این دو را باید در کنار هم دید.

اگر میخواهید درباره‌ى مسئله‌ى زن راهبرد درست را پیدا کنید و به نتیجه برسید، باید ذهنتان را از تفکّرات غربى در مورد زن تخلیه کنید.

افکار و نظرات غربى‌ها، در زمینه‌ى مسئله‌ى زن مطلقا نمیتواند مایه‌ى سعادت و هدایت جامعه‌ى بشرى باشد.

در محیط اجتماعى هرچه زن پوشش کمترى داشته باشد، مطلوب‌تر است. در مورد مرد این حرف را نمیزنند؛ این جز براى اینکه چشم هرزه‌ى هوس‌آلود مرد بهره‌مند بشود، هیچ فلسفه‌ و حکمت دیگرى ندارد.

یکى از بزرگ‌ترین خطاهاى تفکّر غربى در مورد مسئله‌ى زن، همین عنوان «برابرى جنسى» است. 

تصوّر از زن در خانه، تصوّر یک موجود درجه‌ى دویى است‌ که موظّف به خدمتگزارى به دیگران است؛ این تصوّر درست نقطه‌ى مقابل آن چیزى است که اسلام بیان کرده است.

مشاهده کامل بیانات امام خامنه ای (س) در دیدار با جمعى از بانوان برگزیده کشور

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر